О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Українські жінки – талановиті, вмілі, креативні

 20-09-2017 13:20 

Це засвідчила виставка їхніх авторських робіт у Полтаві

Україна – не Арабські емірати, де представники слабкої статі знаходяться на повному забезпеченні чоловіка, а працююча жінка – взагалі виняток з правила. В Україні, де, до речі, жіноцтво становить 62% населення (чоловіки відповідно – 38%), жінка часто є єдиним годувальником у сім’ї та тим рятівним кругом, який утримує її від розпаду.


Принаймні, чимало учасниць першої в Україні виставки-продажу товарів та послуг підприємств, які очолюють жінки з числа внутрішньо переміщених осіб (ВПО) з 7-ми областей країни та місцевої громади «Добродійка-2017», розповідали, що після того, як вони втекли від війни на Донбасі в чому стояли, чоловіки нерідко рятувалися від депресії алкоголем. Тому саме вони були змушені вирішувати на новому місці побутові проблеми, займатися дітьми, морально підтримувати сильну стать, ще й якось добувати гроші на прожиття. Тим, чим уміли. Одна в’язала, бо це трохи заспокоювало нерви, і продавала знайомим та біля переходів. Інша почала малювати картини й попросила чоловіка зробити для них рамки. В результаті – мають нині сімейний бізнес.

Відвідувачі виставки й справді були в захопленні від талановитості, майстерності, креативності тих, хто представляв свої вироби. Наприклад, Наталі Кобзар, яка зараз мешкає в Кривому Розі, довелося покинути домівку на Донбасі, коли туди увійшли російські війська.

Чоловік влаштувався на роботу, але його заробітку було критично мало для нормального життя родини з двома маленькими дітьми. Тож ночами почала робити авторські прикраси для волосся. Спочатку їх купували подружки, та згодом завдяки «сарафанному» радіо кількість замовлень почала зростати. Так заробила на швейну машинку і розширила асортимент своїх виробів: виготовляє текстильні розвиваючі іграшки, інтер’єрні аксесуари з фоамірану, сумочки. Зареєструвала бренд "Natalya Kobzar", співпрацює з багатьма магазинами, а також ділиться своїм досвідом з іншими переселенками, проводить для них майстер-класи.

Ольга Слабінська – переселенка з Горлівки, зараз із чоловіком та трьома маленькими дітьми мешкає в місті Ізюм, де знайшли притулок і спокій. Щоб якось відволіктися від тяжких думок про залишену домівку, домогосподарка згадала, що вона за фахом – хімік-органік і фармацевт. Вирішила застосувати свої знання у миловарінні та виготовленні натуральної косметики. Ідеї нових сортів мила «підкидали» береги річки, святе джерело, поля і ліс, залишалося лише оформити їх у рецепти. А екологічно чистих інгредієнтів не бракує: чудова вода, лікарські трави, цілющий духмяний мед, козяче молоко…

Ірина Зіник з крайнього сходу країни - Луганщини - опинилася майже на самому заході – у Чернівцях і каже, що вже не повернеться на Донбас, навіть якщо там перестануть стріляти. Пригадує, як по приїзду в Прикарпаття чуйні люди подарували їй кухоль. І ось вона вперше п’є з нього чай, і разом з ковтками напою до неї приходить усвідомлення, що її життя назавжди розділене на «до» і «після», що вона вона втратила все, і кухлик – перша річ, з якого вона все починає з нуля. Ірина – енергетик за освітою, але художник за покликанням, працює в складній техніці енкаустики, якій кілька століть, – малювання гарячим воском. Але вже має кілька персональних виставок, її роботи прикрашають приватні колекції в Україні, Росії, США, Франції.

Переселенка Ольга Скорова, котра живе зараз у Харкові, знову ризикнула відкрити сімейну справу – виготовлення дизайнерських меблів. Невеликий стартовий капітал на це їй, як і 90% інших учасницям виставки, які перемогли у всеукраїнському конкурсі бізнес-проектів, надала Міжнародна організація міграцій (МОМ).

- На виставці було представлено широкий асортимент виробів, адже її мета – сприяння розвитку жіночого лідерства та підприємництва, візуалізація та підтримка творчого й ділового потенціалу українських жінок, підвищення їхнього соціального та економічного статусу, і що особливо актуально – сприяння процесам інтеграції жінок з числа ВПО в приймаючі громади, - зауважує її ініціатор, керівник ГО «Інститут гендерних трансформацій», радник міністра соціальної політики по Полтавській та в.о. по Кіровоградській областях Вікторія Курилко. - Яскравий і нестандартний каталог виставки - це історії жіночих розчарувань та перемог, натхнення та пошуку виходу зі скрути, здійснення мрій та порятунку від стресу. Вісім учасниць виставки незабаром поїдуть представляти свою продукцію до балканських країн.

Утім, виставка-продаж була лише частиною міжрегіонального Форуму ділових та професійних жінок. У його рамках також відбулася науково-практична конференція на тему: «Жіноче підприємництво: досвід, виклики та можливості», підписання Меморандуму про співпрацю щодо підтримки жіночого лідерства, підприємництва та гендерних ініціатив між інститутами громадянського суспільства з 5-ти областей України та відкрите засідання експертно-моніторингової групи з розробки та запровадження методології гендерного бюджетування в Полтавській області.

Гендерне бюджетування - нове для українського суспільства, але давно поширене в Європі. Що це таке, може проілюструвати такий приклад. Місцева влада ухвалює рішення про будівництво у місті стадіону. На нього виділяються кошти всіх платників податків – паритетно чоловіків і жінок (пам’ятаймо, в Україні жінок – 62%). Але більшість з тих, хто користуватиметься спортивною спорудою, як правило, чоловіки. Тож будівництво не починають доти, доки не сформують спортивні секції так, щоб у них було не менше половини жінок.

Форум ділових та професійних жінок у Полтаві організувала коаліція громадських організацій та освітніх закладів (Полтавська спілка жінок «Чураївна», об’єднання жінок-переселенок Полтавщини, Полтавський медіаклуб, благодійний фонд «Жіноча інвестиційна рада», Інститут економіки та бізнесу Університету «Україна» та інші) в рамках проекту «Соціальний капітал жіноцтва Полтавщини – жінкам - внутрішньо переміщеним особам», який здійснюється Інститутом гендерних трансформацій за підтримки Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні, канадської неурядової організації Stabilization Support Services та під патронатом вже згаданого радника Мінсоцполітики Вікторії Курилко.

У роботі форуму взяли участь заступник аташе з питань культури Посольства США в Україні Тара Холл; два представники Спеціальної моніторингової місії в Україні ОБСЄ (в т.ч. координатор гендерного напрямку Маргарита Васкез); спеціаліст із звітності, моніторингу та оцінювання Відділу надзвичайних ситуацій та стабілізації представництва МОМ в Україні Владлена Ожидрянова; представниця центрального офісу Програми радників Мінсоцполітики з питань ВПО Лариса Ходаковська та представниця Восьмої рамкової програми Європейського Союзу з розвитку наукових досліджень та технологій «Горизонт 2020» Тетяна Котенко (м.Кропивницький).

Від полтавської обласної влади на заході всеукраїнського масштабу, на жаль, не було нікого. Тільки перший заступник голови Полтавської обласної ради Євгеній Холод передав офіційні вітання учасникам форуму.


Людмила Стельмах (Кучеренко), президент Полтавського медіа-клубу


рейтинг: 37
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2018 Разработка: