О Проекте   Игры   Сам себе Политикантроп   Пикейные жилеты   Книги наших авторов     Регистрация | Вход


Київський храм Спаса на Берестові: храм-фотреця

 09-10-2019 09:50 


ХІІ сторіччя, князювання у Києві Володимира Мономаха, котрий полюбляв відпочивати на тодішній київській околиці – селищі Берестове, що містилось на вкритій лісом кручі над Дніпром. Звідти відкривався краєвид на лівий дніпровський берег, на острови посеред Дніпра та сусідні кручі-схили. У Берестові Володимир Мономах – якщо використовувати сучасну лексику – ініціював побудову міцної, надійної церкви.

Міцної – оскільки ті часи були тривожними для Руси-України: поміж собою не мали згоди княжі родини, билися, намагаючись посісти «стіл» (престол) у славному Києві. З півдня та сходу нападали на Русь кочовики… Тож у ту добу будували храми, що швидше нагадували маленькі фортеці – з міцними стінами, маленькими вікнами-бійницями… А християнські святі на фресках та іконах часто були вбрані у військове вбрання – бо ж мали боронити Русь та її народ. Українські науковці вважають, що храм Спаса на Берестові був зведений за правління Мономаха, у період 1113-1125 рр., як головний собор Спасо-Преображенського монастиря. Вчені дослідили настінний живопис церкви, а це – фрагменти фресок XII сторіччя та розписи XVII сторіччя.

Час не пощадив храму: так, за київського митрополита Петра Могили (1640—1644р) від нього залишилась тільки західна частина. За свій кошт митрополит митрополит відреставрував церкву, храм отримав обриси українського бароко і заново розписаний. На початку XIX ст. до храму була прибудована триярусна дзвіниця в стилі класицизму.
З 1990 року церква Спаса на Берестові входить до складу Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника і відтак - до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Останні роки храм перебував у рестврації, його реставрували ззовні, а разом і територію довкола храму осучаснили. Від 28 вересня можна милуватись вишуканою архітектурою церкви, її білими стінами та частково відкритими стінами ХІІ століття; поруч викладено обриси тієї частини стародавнього храму, яка не збереглась. Усередині ж усе збережено таким чином, щоб відвідувачі могли бачити настінний живопис різних часів, а також залишки підлоги ХІІ ст.

Науковці вважають, що реставрація храму – це подія, важлива не лише для Києва, а й для України, адже такі памят’ки історії та архітектури є тими «камінчиками» з яких складається історія України. І що не менш важливо – реставрацію ініціювала активна київська спільнота – громадська ініціатива «Андріївсько-Пейзажга ініціатива», реставрацію проведено за меценатські кошти, підтримку надали Міністерство культури України, Київська міськоа державна адміністрація, Печерська районна у місті Києві державна адміністрація, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.Богдана Костюк


рейтинг: 29
голосование окончено


<<Вернуться в раздел

Добавить комментарий
Ваше имя:  
Редакция категорически не согласна с мнениями журналистов, помещенными на сайте, и морально готова свалить ответственность на кого угодно.
Главный редактор Эммануил Отнюдь
 
 
Использование материалов разрешается только при условии ссылки
(для интернет-изданий - гиперссылки) на Politican.com.ua

© Politikan.com.ua 2008-2020 Разработка: